7 španělských vín, které stojí za to ochutnat

Španělská vína patří mezi ta nejlepší vína tzv. starého světa (tradiční evropské země s historicky rozvinutým vinařským průmyslem). I přes jejich dlouhou historii a unikátní chuťové vlastnosti se o nich ale stále nemluví tolik jako o vínech francouzských či italských. 

Jak se tedy ve všech základních odrůdách a oblastech orientovat, pokud se španělskými víny začínáte? Přečtěte si náš článek nejtypičtějších a nejoblíbenějších španělských odrůd, který vám s výběrem pomůže.

 

 

Regionální pestrost španělských vín

Že jste na španělská vína ještě nenarazili nebo o nich slýcháte jen málo? Nenechte se zmást. Španělsko totiž vyrábí téměř 14 % světové produkce, čímž se řadí mezi 3 největší světové hráče. 

Vinice se zde rozkládají na ploše neuvěřitelných 1,2 milionu hektarů. Různorodý terén, půda a podnebí dávají možnost pěstovat desítky odrůd, které dohromady tvoří nebývale pestré vinařské portfolio

Díky těmto odlišnostem se také dostáváme k faktu, že žádná dvě vína zde vyrobená nikdy nebudou totožná, i když obsahují stejnou hlavní odrůdu. To je také jedním z důvodů, proč je regionalita pro španělské víno tak důležitá.


Která červená vína ochutnat?

Pokud už jste měli tu čest se se španělským vínem seznámit, pak si dovolíme tvrdit, že jím byla odrůda Tempranillo. Tempranillo je totiž nejvíce vysazovaným červeným vínem Španělska. Najít ho můžete hned pod několika jmény: Tinto Fino, Tinto de Toro, Cencibel, Ull de Llebre a Tinto del Pais. 2 nejznámější oblasti pro jeho pěstování jsou Rioja a Ribera del Duero.

 

Vyhlášené Tempranillo z Ribera del Duero

Španělská vinařská oblast Ribera del Duero je známá především pro své vysoce kvalitní Tempranillo. To produkuje převážně jako jednodruhové víno bez přidání jiné odrůdy.

Vína z této oblasti jsou plná, voní po tmavém ovoci a bobulovinách a mají skvělý potenciál pro zrání. Většina etiket místních lahví vám dá navíc vědět, jak dlouho víno zrálo, a to pomocí výrazů Crianza, Reserva a Gran Reserva.

2 Tempranilla z Ribera del Duero, která stojí za to vyzkoušet

Jste fanoušky spíše lehčích a ovocnějších stylů? Pak sáhněte po lahvi Crianza od vinařství Lecco. Víno zraje v sudu minimálně 14 měsíců a provede vás šťavnatými tóny i neotřelým kávovým zakončením. 

Oproti tomu tato opulentní Reserva zrála minimálně 3 roky. Z toho 18 měsíců v sudu. V její chuti tak najdete kombinaci ovoce, kouře, kůže, balsamica a dalších typických tónů pro delší zrání v dubu. Slavnostní víno ideální na oslavy nebo večery ve dvou.

Slavná Rioja

Stejně jako v Ribera del Duero jsou i vína z Rioji založena na Tempranillu, které se tu ale často kombinuje s odrůdou Mazuelo, Graciano nebo Garnacha. 

Jedná se o nejznámější vinařskou oblast Španělska. Vznikají zde vína typicky vonící po ovoci a zemitých tónech, které nabírají na intenzitě s dobou zrání. Vedle červených vín se zde daří ale i bílým či růžovým. 

 

Garnacha, Cariñena a Syrah – silné trio z Prioratu

Katalánská apelace Priorat je vedle Rioji 1 ze 2 vinařských oblastí, které získaly nejvyšší španělské regionální označení DOCa

I přesto, že Priorat a jeho vína nejsou mezi širokou veřejností tak známé jako výše uvedené Tempranillo, naopak u odborníků jsou velmi oblíbené pro svou vysokou kvalitu. Vyrábí se zde hedvábná, komplexní a lahodná červená vína. Především se pak jedná o cuvée z odrůd Garnacha, Cariñena (Carignan) a Syrah.

2 červená cuvée z Prioratu, která musíte vyzkoušet

Pokud hledáte plné, klasického zástupce Prioratu, intenzivní víno vonící po švestkách a čokoládě, pak určitě doporučujeme červené cuvée Montclass od vinařství Cartoixa de Montsalvat. Tohle kořeněné aroma a ovocná exploze na jazyku jsou zážitkem, na který budete vzpomínat ještě hodně dlouho po dopití.

Druhou volbou je moderněji pojaté mladší červené cuvée, které si ale rozhodně v ničem nezadá s těmi staršími. Legítim od slavného vinařství De Muller vás totiž přesvědčí o tom, že pokud jste mistři ve svém oboru, nic není nemožné. A tak vzniklo příjemně pitelné víno, které si i za kratší dobu zrání dokázalo vytvořit unikátní chuťovou a aromatickou paletu. No posuďte sami – červené ovoce, kokos a růže. Užasná záležitost nejen pro experimentátory.

 

Která bílá vína ochutnat?

Pokud se ve Španělsku mluví o červených vínech, většinou se spojují s oblastí původu. Oproti tomu bílá vína rozdělujeme hlavně podle odrůdy.

 

Skvostná a vzácná Treixadura

Chcete-li u španělských bílých vín začít hned něčím výjimečným, pak si dopřejte starou galicijskou odrůdu Treixadura. Ta totiž vyniká jedním z nejvýraznějších aroma a pro milovníky bílých vín je to opravdová lahůdka. Nejčastěji se s ní setkáte v cuvée, ve kterých s jinými odrůdami tvoří chuťově i aromaticky zajímavé kombinace.

2 Treixadury, které musíte vyzkoušet

Vzhledem k tomu, že Treixadura je v dnešní době spíš vzácnější, není divu, že obě doporučená vína má na svědomí jedno vinařství. Cunqueiro patří k vyhlášeným výrobcům bílých vín, a to právě i z méně obvyklých odrůd. Prvním vínem je opravdový vinařský unikát s tóny jablek a divokých bylin aneb 100% Treixadura. V této „čisté“ podobě seženete odrůdu Treixadura jen vzácně. Ostatně tato také vznikla na počest velké události – ke 100. výročí vinařství.
Druhou ukázkou téhle staré odrůdy je u vás nejoblíbenější bílé víno - bílé cuvée Camiño Dos Faros neboli Cesta majáků odkazující na proslulou španělskou turistickou trasu. Nádherná etiketa, božský obsah chutnající po pečených broskvích a limitovaná edice, jejíž část výdělku putuje na dobročinné účely. Zkrátka víno, na které budete myslet ještě dlouho po jeho dopití.

Citrusové Godello s tóny hrušek i květin

Další místo na našem seznamu nejlepších španělských vín patří bílé odrůdě Godello.

Godello kombinuje chutě citrusů a hrušek se zemitou mineralitou. Nejedná se ale rozhodně o žádnou kyselou záležitost. Naopak. Víno je příjemně svěží a zároveň tělnaté, takže se stane adekvátním průvodcem od předkrmu z chobotnice až po hlavní chod z pečeného kuřete.

2 Godella, která musíte vyzkoušet

I tato dvě vína pochází z vinařství Cunqueiro a stejně jako v předchozím případě i zde jsem vybrali jedno víno jednodruhové a jedno cuvée. Tím prvním je minerální a intenzivní Mais de Cunqueiro Godello chutnající po mangu a meruňkách. Nádherné víno, jehož plná chuť i vůně vás budou bavit v každém ročním období.

V druhém případě se jedná o směs bílých odrůd s hlavní hvězdou Godello a vznešeným názvem III Milenium. Víno, které proslavilo vinařství Cunqueiro, prochází šetrnou kryomacerací za použití suchého ledu a následně zraje na kalech po dobu 1–3 měsíců. A výsledek? Hrušky, levandule, bílé květy a příjemná mineralita. Tohle víno prostě chcete ochutnat. 

Delikátní Xarel·lo

Třetím zástupcem nejslavnějších bílých vín Španělska je Xarel·lo. Nepostradatelná součást španělských šumivých vín společně s odrůdami Macabeo a Parellada. Hrozny Xarel·lo se ale používají také pro suchá bílá vína, a to jak odrůdová tak i cuvée. 

Vína vyrobená z Xarel·lo jsou středně plná a aromatická, s příjemnou kyselinkou a obsahem alkoholu. Vůně připomíná citrusy a peckoviny s typickým bylinným a minerálním podtónem. Ideální záležitost, pokud hledáte všestranné bílé víno nejen k lehčím pokrmům, ale také k samostatnému popíjení.

2 Xarel·lo, která stojí za to vyzkoušet

V případě Xarel·lo vám nabídneme hned 2 speciality. 

První delikatesou je Gran Clot dels Oms Xarel·lo. Hrozny Xarel·lo z 80letých vinic a limitované množství 8 000 lahví. Luxusní víno s krémovou chutí a citrusovým aroma. Jako dělané pro horké letní dny, ale nebojte, užijete si ho v každém počasí.

V druhém případě se jedná o vinařský unikát, se kterým si vinaři pečlivě vyhráli. 50 Lliures – hrozny tu zrály v 5 různých nádobách: amfora, demižon, betonové vejce, nerezový tank a dubovoakátové sudy. Neskutečně plná chuť, ve které si najdete pokaždé něco nového.

 

A co španělské šumivé víno?

Láká vás svět bublin a chcete si v něm rozšířit obzory? Pak si zapamatujte název „Cava“. Slavné šumivé víno ze Španělska, které ohromí každého milovníka sektů. 

Cava

Produkci Cavy většinou najdete v Katalánsku na severovýchodě od Barcelony. Aby získala své typické delikátní perlení, prochází Cava tradiční metodou sekundární fermentace v lahvi (stejně jako francouzské Champagne a italská Franciacorta). Cava může být bílá nebo růžová a jedná se obvykle o směs hroznů Xarel·lo, Macabeo a Parellada.

Chuť Cavy je ovlivněna délkou zrání na kalech. U mladých Cav zrajících 9 a více měsíců převládají ovocnější jablečné chutě. S delší dobou zrání se ovocné a svěží tóny mění na smetanové a pečivové, typické také pro kvalitní šampaňské.

I přesto, že španělská šumivá vína Cava mohou kvalitou i chutí konkurovat šampaňskému, jsou obvykle levnější než jejich francouzské protějšky.

2 šumivé Cavy, které stojí za to vyzkoušet

Máte rádi kvalitní Prosecco, ale rádi byste zkusili něco trochu jiného, ale přitom stále svěžího a ovocného? Pak si otevřete lahev Cava Rabetllat I Vidal Brut. Typická mladistvě svěží Cava. Chutná intenzivně, perlí jemně a voní po citrusech, jablkách i mandlích.

A na závěr trochu romantiky v podobě růžového šumivého vína od průkopníků ručně vyráběných Cav, vinařství Rimarts. Cava Martinez Rose je elegantní směs z hroznů Pinot Noir a Garnacha s tóny červeného rybízu. A jak píšeme už na stránkách – sladké tak akorát, pitelné nad míru. Zkrátka krásné víno ve všech směrech.